PAWEŁ KRÓTKI–BOROWICKI
Performance Coach
Physiotherapist
PLYO+RTR
PLYOMETRIA I POWRÓT DO BIEGANIA
(NIE TYLKO) W REHABILITACJI ATLETYCZNEJ.
Kompendium +200 ćwiczeń PLYO i drillów biegowych dla potrzeb kontuzjowanego zawodnika, przestawionych jako spójna i progresywna ścieżka, umożliwiająca właściwy dobór technik dla danego rodzaju urazu oraz rehabilitacji fazy dynamicznej.
Sprężyste i zwinne zadania skoków i lokomocij są tym elementem układanki performance, dzięki którym kontuzjowany sportowiec ma szansę przezwyciężyć widmo przewlekłego niedotrenowania, bezpiecznie wrócić do sportu oraz naśladować krytyczne elementy sportu i docelowych obciążeń z nim związanych.
Szkolenie dedykowane lekarzom, fizjoterapeutom i trenerom motoryki, którzy wspierają aktywną i atletyczną część populacji w powrocie do sportu po urazie kończyny dolnej oraz osobom prowadzącym oddziały rehabilitacji.
Intensywne warsztaty PLYO+RTR mają za zadanie nauczyć kursantów podstaw związanych z rehabilitacją wysoko–intensywnych ruchów tj. skakanie i bieganie. Wpisują się także w potrzebę wypełnienia luki, związanej z praktycznymi kompetencjami specjalistów, którzy coraz lepiej planują trening oporowy, lecz często brakuje im pewności co do aplikowania ćwiczeń plyometrycznych i biegowych.
Szkolenie prowadzone jest w modelu evidence–based practice (EBP) i w zgodzie z podejściem stawiającym zawodnika w centrum (athlete–centred approach).
Treści odnoszą się dodatkowo do:
– miękkich zasad nauki motorycznej.
– praktyczności, a nie teoretyzowania.
– autentyczności (to mój chleb powszedni).
– standardów topowych klinik sportowych.– obiektywizacji tj. data–driven rehab.
Organizator wkłada wszelki wysiłek, by niniejsze szkolenie stało się dla każdego uczestnika wyjątkowym doświadczeniem edukacyjnym, które wyniesie kompetencje zawodowe na wyższy poziom.
Założeniem spotkania jest realizacja części praktycznej, dlatego teoria delegowana do webinarów online pt. plyometria w rehabilitacji (2h) oraz powrót do biegania w rehabilitacji (2h) które przesyłane są uczestnikom ok. 1 tygodnia po spotkaniem onsite.
Czas kursu stacjonarnego:
– 10.08 | sobota | 12:00–18:00.
– 11.08 | niedziela | 10:00–18:00.
Podczas warsztatu zapewniona jest woda, poczęstunek dostępny podczas przerw kawowych oraz posiłek obiadowy.
Kursanci otrzymują materiały szkoleniow oraz dostęp do dysku Google Drive z dodatkowymi multimediami.
Paweł Krótki–Borowicki.
Więcej informacji: BIO.
TRENING PLYOMETRYCZNY I POWRÓT DO BIEGANIA (RTR)
(NIE TYLKO) W REHABILITACJI ATLETYCZNEJ.
Dwudniowe i ultra–praktyczne warsztaty PLYO+RTR wracają na warszawskie salony wielkimi krokami, skokami i nawet sprintem. Warsztaty połączą elementy rehabilitacji medycznej i atletycznej, przedstawiając spójne i obiektywne podejście do pracy z kontuzjowanym zawodnikiem dla którego "bieganie" lub inne formy sprężystego poruszania się nie są opcją czy movementową modą, lecz specyficznym wymaganiem sportu docelowego.
Warsztat PLYO (sobota) skupi się na bezpiecznym wprowadzaniu metod plyometrii: od prostych podskoków, przez techniki hop, skip, bound, po metodę szokową i pozostałe zadania oparte na zmienności i mechanizmie minimalnego czasu kontaktu z podłożem.
Warsztat RTR (niedziela) skoncentruje się na obciążeniach lokomocyjnych, skutecznych środkach reedukacji mechaniki biegania i zmiany kierunku, które zostaną przedstawione zgodnie z zasadą 'from the day one, to the day run' (od dnia pierwszego do biegowego) i jeszcze dalej aż do powrotu do sportu.
PLYO:
-
przygotowanie ruchowe pod skakanie.
-
czucie pozycji typowych dla skoków.
-
techniki w odciążeniu ciała (<BW).
-
produkcja koncentryczna i rozwój siły.
-
zadania lądowania obunóż i jednonóż.
-
integracja dynamicznych skoków.
-
wariacje kombinowane lub zwinne.
-
wyskoki sztywne i balistyczne.
-
metody plyometryczne w lekkiej atletyce.
-
skoki ciągłe, w tym przykłady hop testów.
-
skoki wysokie i metoda szokowa.
-
sprężyste odbicia i wieloskoki.
RTR:
-
reedukacja funkcji, symetrii i rytmu kroków.
-
krok przedni i tylny w fazie ochrony tkanek.
-
ćwiczenia na trampolinie, w wodzie, na Alter–G.
-
wejścia i zejścia ze stopnia w seriach.
-
galop, kroki boczne i kroki skrzyżne.
-
podstawowe drille zmiany kierunku.
-
uległe i sztywne hamowanie pozycji.
-
biegi szybkie i biegi krzywoliniowe.
-
biomechanika ścinania 45—180°.
-
przyłożenie stopy (foot plant).
-
zadania przyspieszenia i hamowania.
-
zadania poprawiające reaktywność.
-
zadania zwinności (zamknięte i otwarte).
-
zadania poznawcze i oparte na ograniczeniach.
TEORIA:
Mimo praktycznego charakteru wydarzenia, przed każdym warsztatem zostanie przedstawiona miminalnie niezbędna ilość teorii nt. roli treningu plyometrycznego i biegowego w multimodalnym procesie powrotu do pełnej wydajności sprzed urazu. Reszta teorii, a także wybrane aspekty praktyczne, zostaną przekazane uczestnikom w formie dwóch dodatkowych nagrań webinarów, których celem jest konsolidacja zdobytej w toku nauczania wiedzy i sportowych umiejętności.
DODATKOWE WEBINARY:
Nagranie webinaru pt. plyometria w rehabilitacji (2h).
Nagranie webinaru pt. powrót do biegania w rehabilitacji (2h).
oba webinary udostępniane są po warsztatach live, celem konsolidacji wiedzy.